Нет статуса

Автор: Пилипенко Сергей Андреевич
Тема:Свободная тема
Опубликовано: 2015-11-23 13:47:07
Автор не возражает против аналитического разбора и критики в рецензиях.

Нiмуха...

       Ми їдемо з дідом по селу. Величезний, мурий битюк, неквапливо і з гідністю переставляє свої монументальні, підковані поблискуючими на сонці підковами копита, мляво помахує хвостом, відганяючи всяку комашину дрібницю. А у возі великiй зелений оберемок свіжоскошеного сіна, і я лежу на животі, втягуючи ніздрями тайгові, густi, як мед, запахи літа. Біле сонце в зеніті, гріє мою кошлату верхівку. Вибілює волоссячко на голові.
        Дерев'яні колеса  металевими ободами постукують, упряж ременями поскрипує, битюк важко зітхає, дід про щось думає і вітерець перебирає його велику огрядну бороду, руду по краях і сиву в центрі. На голові у нього полинялий картуз з полотняним козирком і широкими полями. Ми з ним їздили на наші покоси, дивитися чи все вже готове до косовиці? Все готово. І тому завтра почнеться покіс. А це більше двох тижнів напруженої роботи для дорослих і цікавого життя для нас, хлопчиків.

        На лавці біля садочку, біля розлогих диких яблук сидить стара баба, спираючись на сучкувату, відполіровану дотиками мозолястих рук ключку. В селі її всі називають – бабка «нiмуха». Обличчя в неї стемніло і зморщилося від часу, і тільки маленькі оченята ледь помітно, тьмяно світяться в западинах очниць. Велика, темна хустка так щільно огортає її голову, що нічого крім очей і гачкуватого носа більше і не видно. Дід статечно киває їй головою проїжджаючи повз, і вона у відповідь йому низько, але з гідністю, нахиляє голову. І ще потім довго дивиться услід, нашої неквапливо віддалюваного воза.
        - Діду, а чому вона німа? – запитую я спину дідуся.
        - Говорити вона не може, тому як глуха з самого народження. Сказати, то вона може, так не почує, що сама сказала. Нічого не чує, хоч закричись, хоч у дзвін над самим вухом бий, - і помовчавши додає, - сусідами вони раніше у нас були.
        Затиснувши віжки колінами, дід витягує кисет і діставши з нього порвані на рівні частини смужки газети, починає загортати самокрутку. Він називає її – цигарка. Спочатку згинає смужку коритцем. Потім сипле туди подрібнений тютюн і наслюнявив кiнцем язика, щільно скручує в трубку, обов'язково зім'явши кінчик цигарки, щоб тютюн не обсипався. Коробок сірників у нього в спеціальному футлярі. Це такий срібний пенал, в який вставляються сірники. На ньому з обох сторін вирізи під чиркалку. Тому сірники в кишені не мнуться. Густий дим від цигарки відразу ж закриває віз. Це тобі не магазинні цигарки, тут і міцність і головне запах який...! Тютюн потріскує, дід курить, думу думає, ща щось розповість. Начебто для мене, а насправді це він так з собою розмовляє.

        - Сусідами вони у нас раніше були. Давно. Мій батько і її батько Петро навіть начебто дружками були по молодості. Вона старше мене років на дюжину, а то й більше. В родині у них шестеро дітей було. Значить – Ванька старший, друга Марія. А хто третій... хто ж третій? От і забув уже, - дід скрушно хитає головою, - та яка до бісу разниця, шестеро їх було загалом. Жили вони заможно, великим двором. Що ти! Одних овець сорок штук весь час тримали. Та свиней десяток. Корови були. Але головний козир у нього був іншої масті. Він до смерті любив коней. Був у них табунок, найбільший в селі, вісімнадцять-двадцять коней. У нього одного в повіті були інохідці.
        Інохідці, вони рідко народжуються. Але вже якщо попадеться такий жеребець, то швидше його коня в усій окрузі не знайти. Тому як при бігу вони відштовхуються двома ногами відразу і по черзі ліворуч і праворуч. Ось і Петро, якщо помічав, що яке-небудь лоша  при бігу на інохідь збивався, відразу ж відбивав його від табуна і цілий рік він у нього ходив зі зв'язаними ногами поки не звикав остаточно. Ноги він йому пов'язував попарно – ліву передню з лівою задньою, а праву передню з правої задньої. Мотузками за півтора аршини довжиною кажная. Помучиться жеребчик один день, та й звикає потім ходити як рота солдатів, з однієї ноги. А потім і бігає вже так. Але це не всякого коня так  навчиш, а тільки у якому це закладено. А вже коли потім і захочеш та назад не перенавчиш. І ніякої йому потім воза, а тільки під легким сідлом, і то не сам господар, а хто легше. І беріг він такого жеребчика пущі очі. Сам голодний спати лягає, а його погодує, овес завжди самий добірний йому.

        Влаштовувалися в ту пору в місті біги. З половини губернії вважай конярі з'їжджалися.  І кожен міг свого коня виставити. За коня ставили одну зелену. Хто програв, той і втрачав три рублi. А головною нагородою був приз – скринька така, коробочка з срібла з замочком, ніби під тютюн, тому як під гроші мілкувата. Ну так скринька хоч і дорога, та не для того чоловiки туди їздили. А було там, багато купців кажуть у ту пору. І в якому вже не пам'ятаю році, коня який виграв..., батько мені розповідав, купили багаті купці, аж за тисячу рублів! На розплід означає. Ну, у нас звичайно так дорого не чули. Але рублів за п'ятсот, а то й за сімсот інохідця продати було можна! А другого та третього коня теж дорого купували. Хоч і не за стільки. А корова коштувала в Мінусинську – п'ять рублів! Ось і порахуй, скільки корів за одного інохідця можна було купити. Дуже хотів Петро хоч раз, перший приз взяти, а хоч і другий приз, теж шану. Гоноровий він був, гордий!
        А стежила за всім тим господарством сім'я, дівки значить так баби. Господар сам з синами весь час то в тайзі валить ліс, то на ріллі поле раскорчуе. Баби кожна замість коня працюють, а мужики і більше того. Від роботи мужики аж особами почорніли. На вигляд подивишся голота-голотой, штани і ті у дірках  всi. Гріх просвічує крізь штани. На вулиці якого жiнка якщо зустріне, то тільки плюне, прости Господи! Землі ж навколо було багато, бери не хочу. Працюй. Ні, ну на свято, є в скринях напевно що надіти. Так от, тільки свят у них ніколи за все життя не бувало. Баби тільки коли на різдво та на паску в церкву сходять, в намисті та в червоних черевичках. А мужики ті молилися в лісі та в полі - на сокиру, та на розжарений леміш.

        Ох і гарна у них «нiмуха» дівка вродилась!  З малолітства така була. Волосся густе, як льон. Очі великі, зелені. Батько обличчям у ведмедя, так і мати ряба і веснянкувата, а вона ну чистий ангол. Я її запам'ятав, коли вона вже дівкою на виданні була. Гарна дівка, висока, все бабине при ній, і ноги і руки і все інше! Мужики прям як мухи прилипали, а ось ти, німа! Мені брат розказував, що коли вона була маленька, то весь час ходила до вікон школи. Дивитися, як інші псалтир читають. Стане і дивиться, довго – довго, потім заплаче і втече, а чому ніхто не знав. Прикро їй і гірко видно було, що боженька її так покарав. Не розуміла за які гріхи. Красива дівка була, що й казати! – і дід надовго замовкає.

        Женихів то в неї багато було, хоч і німа. Їй будь яке плаття личило. Хоч саму рванину з мішковини. А як піде вулицею, так і забудешся дивлячись на неї. А та рванина і красивіша їй була, таке тіло засмагле таке туге, пальцями не вщипнути. Та батько не видавав її довго. Вичікував. Шкода було йому таку працівницю з дому відпускати. Це вона ж вважай половину роботи у хатi робила. Віддав потім за такого дурня, якого світ не бачив. І це знову ж таки, за те що той майже без приданого погодився взяти, у самого сім'я була заможною. Щоб він маленьким здох! Ох і намучилася вона потім з ним. І бив він її, і з дому на мороз з дітьми виганяв. Ось що значить жiнка! Сильна ж вона, захотіла б так одними руками придушила б злидня, а вона все терпіла, жiнка одним словом.
        І ось сидимо ми біля будинку на колодах, хлопчики років з десять все. Свистульки з шелюги собі стругаємо. Раптом, що таке? Шум, паркан десь тріщить. І раптом ворота ламаються і з сусіднього двору на вулицю скаче табун коней. Це ми вже пізніше дізналися, чого вони збунтувалися. Під інохідця був зроблений батіг, з срібною дробинкою на кінці. Так-то господар ніколи не бив своїх виставних жеребців. Але батіг на всякий випадок зробив. Щоб коли будуть скачки, не схибити, на крайній сказати мені випадок. Для самого кінця останньої версти.    
        Та й випробував один раз на жеребці! З тих пір жеребець як почує свист батога, так зразу на диби, і сам чорт його нічим не зупинить. Чи боявся або більше лютував. Хто його знає? Деколи у коня норов що у людини, знищить копитом на смерть. Ось на цей раз йшов старшої Ванька, візьми та й лясне його батогом легенько, ніби пожартував. Ох і замайорів жеребець! Відразу встав на диби так і копитами всю огорожу в тріски і розніс. І всі однолітки і кобили як прив'язані за ним. За ватажком. А він біжить швидко і не наздогнати його і не зупинити. А як зупиниш такого вигуляного жеребця? В ньому сили не вичерпано а злості не міряно! Це ж хто попадися на дорозі, відразу покалічать і самі покалічаться. Скільки таких випадків було, то в льох впаде інший жеребець, переламається весь, то жердиною пах проткне. Не зупиниш, неодмінно що-небудь зроблять.

        А ось і до слова сказати, ніби й був він потвора не розумна, а теж з серцем. Гордий він був жеребець і норовливий, міг іншого жеребця і копитом вдарити і кобилу неслухняну за холку куснути для порядку. А ось до матері своєї, кобили Білухи лестився. Приведуть її бувало в загін. А вона після тайги вимучена вся, заморена. Днями сутунки тягає. Підійде до нього, голову на шию йому покладе і задрімає так надовго. А він притулиться до неї і стійко терпить, чекає коли мати прокинеться. Інакшому кому і доторкнутися не дасть. От і говори після цього, що розуму у нього мало. Це не розуму мало, це злості на людей багато. Ось і скаче по вулиці вовком, волю шукає!

        Як побачив народ цю справу, так і в розсипну кинувся. Похапали баби дітлахів та у двори. Це ж таке треба бачити! Двадцять коней щодуху по всій вулиці несуться, на всю ширину, з-за пилу ніг не видно. Одні морди, вискалені зуби як пальці у мертвяка. В один момент пробігли вулицю. Біля млина круто розвернулися і назад, але вже так швидко, що одні хвости і свистять батогами за вітром. Тільки земля тремтить, за версту чути, і що шкалики в шкапчику задзвеніли і вода в діжках пішла колами. Наче землетрус якийсь.
        А нiмуха в цей час воду в баню носила, на іншому кінці вулиці зі своєю невісткою. Колодязь був у них у дворі, так вони роздяглися трохи не голи, в самих мокрих спідніх, полотняних сорочках, носять воду. Обливаються, балуються, ну дівки молоді, зрозуміло. Невістка почула шум, на вулицю вийшла а там нікого немає. І тільки табун несеться. Забігла у двір, нiмусі як може пояснює, а та одразу і не зрозуміє. А коли збагнула, в чому і була, вибігла на вулицю і стала серед дороги, підняла руки.
         Хто бачив це, перехрестився. Все, смерть тепер дівці! А табун мчить і не думає зупиниться. Все ближче і ближче. – Тікай, - кричать їй з усіх дворів! Та куди там! Вона ж нічого не чує. Ну, а як накрила її хмара пилу так і подумали що дівка пропала. І замість нареченого буде їй тепер модриновий хрест, та холодна могила.
        Але ні, ти глянь! Дивляться люди, а табун зупинився! А як пил спав то стало видно - нiмуха поруч з жеребцем і гладить його по шиї і треться головою йому по щоці. А він гарцює на місці, наче хоче втекти і ніби не може, наче прив'язаний.
        А вона гладила його гладила, та все тихіше і тихіше, а він все спокійніше i спокійніше. Тільки часто здригається, ніби блискавки у нього по тілу пробігають. І нарешті, уже зовсім заспокоївся. І жеребці молоді завмерли як статуї, дивляться уважно. А кобилки дивлячись на це, вже смачну травичку по узбіччю щипають. Ніби як і немає їм тепер справи, до цієї жереб’ячої біганини. Так вона його заспокоїла. Однією рукою тримаючись за гриву, стрибнула на нього прямо з землі. Ноги тільки красиві підігнула під себе, сорочка-то зовсім коротка. А він тільки голову круто повернув, наче в коліно її поцілував! І долоньками легенько направляючи його, так і повела весь табун додому, тримаючись за гриву. Ось тобі й дівка, порозкривали роти наші волохаті мужики. Не злякалася! А ну, не зупинись жеребець? Мабуть слово яке знає!

        А яке там слово? Вона ж німа! Так і поїхала, сорочка мокра, облипла її всю, засмаглі ноги, лінія фігури як раз під породистого коня, зелені очі й волосся, як грива на вітрі. Ох і гарна ж дівка була! Найкрасивіша в селі! – задумливо дід замовкає і дістає з кишені кисет, щоб закрутити нову цигарку....

История cоздания стихотворения:

Замечания по орфографии прошу отсылать в личку.

0
0


Понравилось произведение? Поделитесь им со своими друзьями в социальных сетях:
Количество читателей: 442

Рецензии

Всего рецензий на это произведение: 12.
Давно такого не читал!!! Мой поклон!!!
2015-11-25 12:19:11
Спасибо Валерий!
Хорошо когда в детстве тебя окружают дедушки и бабушки. От этого окружающий мир начинает играть другими красками.
2015-11-25 13:52:22
Сергію, моє шанування!! Дуже!!!
2015-11-25 12:06:27
Спасибо Дмитрий!
Удачи и вдохновения!
2015-11-25 13:39:48
Серёжа! Сперва вы покорили моё бедное сердце своими стихами, а теперь окончательно добили ещё и ВЕЛИКОЛЕПНОЙ, без преувеличения, прозой... Ну нельзя же так, в самом деле!!! )))
2015-11-25 07:11:45
Спасибо Таня! Заходите! Будем вместе думать, как исправить эту ситуацию...!
2015-11-25 08:16:49
Дуже гарно, вітання Вашій чудовій спробі! Так писати дано тільки обраним! З повагою. Алла
2015-11-25 02:35:07
Спасибо Большое Алла!
2015-11-25 02:53:06
Надзвичайно гарно!
2015-11-24 16:17:10
Спасибо Большое Тоня! Приятно, что вы меня посетили...!
С теплом .................................
2015-11-24 16:19:45
Сергей, спасибо за удовольствие! Светлый добрый рассказ, пахнущий летом, сеном и лошадьми))))

з.ы ошибки есть, но я думаю, у нас много реальных знатоков и специалистов и они тебе подскажут.
2015-11-24 16:04:48
Спасибо Альгиз!
Я и сам знаю, суржика во мне ещё навалом. Всё таки некоторые мои предки переселись в Сибирь ещё в 1835 году. Но буду совершенствоваться. Это же мой язык...!!!
С теплом ......................................
2015-11-24 16:15:26
Замечательный рассказ! Мурашеньки родимые побежали! Понравилось, значит...Очень понравилось! Спасибо!
2015-11-24 15:20:42
Спасибо Юля!
Это всего лишь второй мой рассказ на украинском. Ещё много огрехов. Но буду стараться .... Чтобы мои дети и мои внуки помнили о своих корнях!
С теплом ...........................................
2015-11-24 15:32:54
Серёжа, в очередной раз, доставили огромное удовольствие своим талантом! Рассказы Ваши прекрасные, причём все, которые я читала! Вам нужно издать книгу рассказов, они такие жизненные, так трогают душу! Спасибо Вам! С теплом, Лариса.
2015-11-24 15:09:34
Спасибо Лариса!
Я всего лишь незначительный пересказчик всего что дошло до моих ушей и моих глаз. Это рассказ моего дедушки и я стараюсь сохранить тёплую память о нём для своих потомков.
С теплом ........................................... Ваш Серёга
2015-11-24 15:14:55
Ну да, это ещё надо уметь ТАК пересказать! Так что, не скромничайте, это очень достойная память! Вы молодец!!!
2015-11-24 15:32:08
Серёжа, в очередной раз, доставили огромное удовольствие своим талантом! Рассказы Ваши прекрасные, причём все, которые я читала! Вам нужно издать книгу рассказов, они такие жизненные, так трогают душу! Спасибо Вам! С теплом, Лариса.
2015-11-24 15:09:34
Дуже гарне оповіданея Ваше, щиро дякую Вам!
2015-11-24 11:59:47
Спасибо Валя за высокую оценку моих первых опытов на украинском!
С теплом .......................
2015-11-24 14:09:52
ЧИТАЮ. ПЛАЧУ. (не знаю...певно -все мені рідне надзвичайно....)Ну ви й "замайоріли" Сергій!!! Це щось неймовірне, так гарно Ви розповідаєте! Високий гатунок!!!!!!!
2015-11-24 11:53:21
Спасибо Вам Большое! Я просто постарался передать рассказ моего дедушки. Как мог. Как помнил.
С теплом ..................................
2015-11-24 14:08:04
В мене від матері є теж цікаві речі.. . Але хисту такого, як у вас - бракує. Успіху вам, і - радуйте нас . Не хочу вас перехвалювать. Але ви один із перший, хто за останній рік примусив (ні - дав задоволення)) всістися за читання прози...Я вважала, що вже достатньо начиталась.. І тут - ВИ. Дякую.
2015-11-24 14:15:59
Відверто кажучи не зможу подолати...
вибачте!!! )
2015-11-24 11:38:29

Оставлять рецензии могут только участники нашего проекта.


Регистрация


Рейтинг произведений


Вход для авторов
Забыли пароль??
Регистрация
Рекомендации УПП
В прямом эфире
Саша, что-то я попадаю на Ваши творения, которые стихами не воспринимаю. Понимаю, что каждый пишет так, как ему нравится, но мнение читателя может не совпадать с мнением автора. Признаюсь, что мне сложно рецензировать ваши творения.
С уважением, Геннадий.
Рецензия от:
Геннадий Ронжин
2024-04-25 10:18:28
Саша, я не судья, а только читатель. А потому моё мнение не вердикт, а впечатление от прочитанного. Написано сумбурно, а потому и читается тяжеловато. Для большинства людей жизнь не рулетка, а это работа, семья, обеспечение и воспитание детей, добиться успехов в профессии или в деле, которым занимаешься. А рулетка это для тех, кто хочет поиметь блага не прикладывая собственных усилий. А в каком стиле написано Ваше творение, я не смог определить. Здоровья Вам и благополучия! С уважением, Геннадий.
Рецензия от:
Геннадий Ронжин
2024-04-25 10:01:25
А що будемо всі засмічувати мову матами на порталі, та й перемога прийде скоріше? Здається, і в правилах тут є попередження про це,
не читали ? ( (
Рецензия от:
Людмила Варавко
2024-04-25 09:59:31
На форуме обсуждают
Most Popular Rock Songs On YouTube
1 Passenger | Let Her Go 3.7B
2 Imagine Dragons – Believer 2.6B
3\4 The Chainsmokers & Coldplay - Something Just(...)
Рецензия от:
Серж Песецкий
2024-04-23 23:49:15
Мне любая музыка нравится если это музыка, а не какафония. (...)
Рецензия от:
Мишигас
2024-04-22 10:30:06
Все авторские права на опубликованные произведения принадлежат их авторам и охраняются законами Украины. Использование и перепечатка произведений возможна только с разрешения их автора. При использовании материалов сайта активная ссылка на stihi.in.ua обязательна.