ОС-03, Смирнов Николя
/ АП Рецензії /
НАРИСУЙ СЛОВОМ
/ АП Проба пера /
КОНКУРС!
/ АП Проба пера /
Основний склад
/ АП Рецензії /
БОЛЬ ЗЕМЛИ
/ АП Текущий момент /
Сейчас на сайте 5659 человек
Кто онлайн?
Популярное
Новые авторы
Присоединяйся
twitter
youtube
дякуючи чортам за науку, а Богу за Підтримку, — ні дня, ні каїну, ні юді, не рідня.

Автор: Юрій Зозуля
Тема: Историческая проза
Опубликовано: 2016-03-14 17:25:51
Автор не возражает против аналитического разбора и критики в рецензиях.

Тут про мистецтво. — ТА НА МОВI!

Ганна Черкаська про викуп Тараса Шевченка: "Скільки можна торочити, що "діячі російської культури викупили з кріпацької неволі українського поета Тараса Шевченка". І кого з росіян Ви там бачили?
Російський художник Карл Брюллов і російський поет Василь Жуковський вирішили викупити Шевченка з кріпацтва. Енгельгардт погодився відпустити кріпака за 2500 рублів, на той час ця сума була еквівалентна 45 кг чистого срібла. Щоб здобути такі гроші, Карл Брюллов намалював портрет Василя Жуковського – вихователя спадкоємця престолу, і 4 травня 1838 р. портрет розіграли в лотереї, в якій взяла участь царська родина.

Росіянин Карл Брюлло (1799-1852) - по батькові нащадок знаменитих французьких емігрантів-гугенотів, по матері – німець. Карл Брюлло став Карлом Брюлловим за указом Олександра I, аби прізвище сповіщало іноземцям про підданого з Російської імперії і нагадувало російські прізвища, йому подарували букву «в». Оскільки життя в Петербурзі не склалося, художник випрохав дозвіл виїхати в улюблену Італію. За легендою, він доїхав до кордону, там зняв увесь свій одяг і викинув його, бо не хотів брати з собою навіть пилюку Росії-мачухи.

Російський поет В. Жуковський – нешлюбний син російського поміщика Панаса Буніна (прадід відомого письменника, лауреата Нобелевської премії Івана Буніна), мати – Сальха, туркеня за походженням, узята в полон росіянами при штурмі Бендер у серпні 1770 року. Полонянку хрестили з ім'ям Єлизавети Турчанінової. Народжений нею син Василь за бажанням П. Буніна був усиновлений білоруським шляхтичем Андрієм Жуковським (який жив «на хлібах» у Буніних), що дозволило Жуковському уникнути долі незаконнонародженого. Його особисте походження поглибило співчуття до долі Шевченка.

Відомо, що поряд з портретом Жуковського розігрувалися предмети порцеляни і коштовності. Хто їх виграв і чи виграв хтось взагалі? Портрет Жуковського не виграв ніхто! Царська родина на нього претензій ніколи не виявляла. Після проведення лотереї Брюллов ще 14 років працював над портретом і тільки після смерті художника родина продала його російському підприємцю Третьякову. У 1939 році портрет Жуковського, за який, ніби то було викуплено Шевченка з кріпацтва, потрапив до новоствореного музею Т.Г.Шевченка в Києві.
Оскільки лотерея із розіграшу портрета Жуковського не дала бажаної суми, кошти на викуп поета збирали в складчину, яку започаткували К. Брюллов, В. Жуковський, О. Венеціанов та Ю. Баранова. Олексій Венеціанов син грецького купця з НіжинаФармакі-Венеціано та українки. Живопису навчався у українця Володимира Боровиковського. Юлія Баранова (1789 - 1864) - німкеня, графиня, народжена Адлерберг, гофмейстриня, статс-дама, вихователька дочок Миколи I.

Кошти для викупу здали: земляк Т. Шевченка художник Іван Сошенко; художник Аполлон Мокрицький з Полтавщини, нащадок козака Таволги, випускник Ніжинської гімназії вищих наук; поет Євген Гребінка (козацький нащадок роду Чайковських); граф Вієльгорський Михайло - поляк, віолончеліст, композитор.

Василь ГригорОвич - козацький нащадок із Полтавщини, випускник Київської академії, конференц-секретар Академії мистецтв, брав участь у викупі Шевченка з кріпацтва і допоміг влаштувати його в Академію мистецтв пенсіонером Товариства сприяння художникам. Т. Г. Шевченко присвятив Григоровичу поему «Гайдамаки» і згадує про нього на сторінках свого щоденника та в повісті«Художник».

Лотерея відбулася 22 квітня (4 травня) 1838 року, а 25 квітня (7 травня) Шевченкові видали відпускну."
=
Дещо з цієї інфи було й мені не відоме: аж ось сподобилися ми з Вами взнати; дякую за компанію!

История cоздания стихотворения:

0
0


Понравилось произведение? Поделитесь им со своими друзьями в социальных сетях:
Количество читателей: 560

Рецензии

Всего рецензий на это произведение: 4.
Дякую, Юрію!
2016-03-15 11:36:58
дякую і Вам, шановна Альгіз, за відвідини; щасти на повні життя й самовираження!
2016-03-15 12:44:46
Дякую, Юрій, за оповідь................. Тепер я розумію, чому купляю порцеляну ))
2016-03-15 11:20:59
...відтепер і я розумітиму Ваш потяг до порцеляни, чарівна пані!
дуже приємно, коли серед читачів трапляється автор (і перепрошую за свою інертність у портальних заходах...)
2016-03-15 12:42:51
Ні, це не я придумала порцеляну...це - Виноградов...здається в 1750 х..где -то Молодець , і ті хто за порцеляну викупали Шевченка - теж..Так, що -звертайтесь, якщо когось потрібно буде підкупить)
2016-03-15 12:50:08
обов'язково: під і купити, і продати, і роздарувати
2016-03-15 12:58:12
Дякую, Юрію, за цікаву історичну прозу! Тепер буду знати звідки взялися кошти, щоб викупити Шевченка з кріпацтва... З повагою.
2016-03-15 11:15:16
приємна Ваша, Миколо, цікавість до сьогодення й історії; дякую за такий прояв!
зі щирою взаємністю, Юрій; Творімо гідну Історію!!!
2016-03-15 12:37:41

Оставлять рецензии могут только участники нашего проекта.


Регистрация


Рейтинг произведений


Вход для авторов
Забыли пароль?
В прямом эфире
АпельсиннЫМ; в золе наш сад, померк пейзаж...
Им выжить не удастся.

О,флёрдоранж! О,флёрдоранж!
И умер средь цветов пейзаж,
На небе в гневе боги-
Пейзаж откинул ноги.
Рецензия от: Любина Наталья
2020-08-11 00:09:51
Так песенно и поэтично! Впечатление усиливается антитезой, на которой построено стихотворение. Большое спасибо. Удач Вам творческих и дальше.
А мне вспомнилась другая песня:
Цветы майорана, цветы добродетели
наряд твой девичий узором расцветили...
Рецензия от: Чухнина Мария
2020-08-11 00:06:12
Радость это то, без чего не притянется ничего хорошего. радость - наш магнит, с помощью которого мы и может пытаться быть счастливыми...
Рецензия от: Сенилга
2020-08-10 23:03:07
На форуме обсуждают
Ilya Vashin
Несколько соображений про Беларусь по горячим следам.

1. Лукашенко разгромно проиграл выборы. На множестве участков комиссии испугали(...)
Рецензия от: Радонька
2020-08-10 16:09:18
Тамара Горіха Зерня

«Майдан був переворотом купки пасіонаріїв / божевільних / проплачених…» казали вони. Ага, пасіонаріїв.

Ми зараз бачимо, що (...)
Рецензия от: Радонька
2020-08-10 13:02:46
Все авторские права на опубликованные произведения принадлежат их авторам и охраняются законами Украины. Использование и перепечатка произведений возможна только с разрешения их автора. При использовании материалов сайта активная ссылка на stihi.in.ua обязательна.