Нет статуса

Автор: Шон Маклех
Тема:Свободная тема
Опубликовано: 2013-08-09 14:43:34
Автор не возражает против аналитического разбора и критики в рецензиях.

Сивi етюди

                         «Es ist nichts… nichts…»*
                                            (Останні слова Франца Фердінінда д’Есте)

Микола Хвильовий колись написав збірку романтично-красиву «Сині етюди» за яку заплатив найвищою ціною – життям пустивши собі до скроні кулю. Один з його опонентів написав на противагу живому романтизму Хвильового ідеологічно стерильну і кастровану збірку «Червоні етюди» за що теж заплатив вищу ціну отримавши кулю в потилицю у горезвісному 1937 році. На цьому бажання малювати етюди словами в українських літераторів урвалося. Хоча палітра Скіфії широка і тут малювати і малювати… Але літератори загірної Країни чомусь літературу перестали вважати одкровенням, за яке платять життям. А дарма. Як ми легко забуваємо, що чимало майстрів тексту за кожне слово платили найвищу ціну. Вони писали вірші своєю кров’ю – іноді буквально – як Сергій Єсенін. Нинішні автори пишуть знічев’я, заради розваги – іноді бавлячись в ті самі слова за право сказати які раніше платили життям. Час знецінення слова. Бідна Скіфія! Край сарматський… Коли ще тут так зневажали слово… За слово вбивали, бо його боялись. Зараз просто зневажають. Можливо тому, що нинішні можновладці Скіфії просто не розуміють силу слова. Для них це просто набір звуків. Вони не розрізняють «фєню» і мову. Для них мова – це спосіб лаятись. Але не для нас. Колись Фрідріх Ніцше писав: «Пиши своєю кров’ю і ти зрозумієш, що кров це дух…» І це доводиться нагадувати нащадкам козаків мені – ірландцю. Старому сивому філіду**…

Сиві етюди ще ніхто не писав. І не тільки в Україні Загірній. Взагалі. Навіть в Ірландії. Сивий колір занадто нагадує сірий. Тільки нагадує, але художникам байдуже. Пишуть переважно в молодості про світ своїх бурхливих емоцій. Потім кидають – як Артюр Рембо. Чому він кинув писати в дев’ятнадцять, коли інші тільки починають, і решту свого життя (про яке ми маємо досить туманне уявлення) продавав непотріб кочівникам десь в пустелях Африки. І ні слова на папір… І в той же час чимало авторів починали писати, коли скроні вкривались сивиною. Більше того – усвідомлювали, що для справжньої поезії (а не гри в слова і звуки) потрібна сивина – потрібен досвід прожитих років і мудрість дороги розчарувань. Про це писав Арсеній Тарковський – чи не єдиний поет, який посивів ще в юності, і зрілість до якого прийшла ще в дитинстві. Омар Хайям взяв до рук свій калам вже на схилі віку, Рабіндранат Тагор написав свої кращі твори після довгої дороги прожитих років, і коли було йому вже за сімдесят раптом вирішив стати художником і почав малювати геніальні картини. Тут особливо цікавою є історія китайською літератури: молоді поети писали переважно про старість і журбу, а сивочолі вчителі про радості земного буття і красу. Все перевернуто в цьому світі ритуалів***.

Наприкінці довгого шляху пишуться переважно есеї. Особливо, коли черевики стоптані. Кожен мимоволі стає есеїстом. Микола Гоголь це відчував, його спроби писати «Обрані місця з переписки з друзями» це насправді спроба есею яку ніхто так і не зрозумів. Про «Арабески» я вже мовчу. У Хвильового вся творчість – від памфлетів до повістей – суцільний есей який виливається в різні ливарні форми, застигає на холоді буття.  І не випадково. Есей довгий час був якщо не забороненим плодом, то хворим побічним дитям літератури. Його боялися, його уникали. Миколу Хвильового можна порівняти з Оскаром Уальдом в англомовних текстав (о, для чого?). Він теж есеїст який боявся писати есей – без перебільшення. Перетворював його або в казку, або роман, який нагадував чужий есей – чужі думки і роздуми вилиті в одкровення літературних героїв. Есей (і ширше – літературу) він бачив як дзеркало, яке сують під ніс суспільству, примушують у нього подивитись. І цей примус – не пробачають. Як не пробачили Гоголю. Як не пробачили багатьом – від Франсуа Війона до Маяковського. «І скільки важить оцей зад – дізнається ця шия!» - це Війон писав не тільки про себе.

Я вважаю першим есеїстом Конфуція. І не випадково, що він свої лаконічні роздуми не записував, а лише говорив учням. Есей мав визріти – античність вимагала плодів думок – трактатів, які щось пояснювали чи проясняли (ох, ці громадяни полісів! Як вони вимагали пояснень!), а не вільних роздумів, які сіють запитання. Тут показовою є фігура Сократа – він теж нічого не писав, а лише задавав питання – його есеї так і зависли в повітрі. І досі висять у нас над головами перезрілими плодами. Ці питання рано чи пізно впадуть – і то нам на голови. Не можуть же вони висіти в повітрі тисячоліттями! Ну сто років, ну двісті… Але не дві з половиною тисячі років! Не дивно, що Сократа отруїли. Люди не люблять коли їм задають питання і не дають відповіді – чіткої і ясної.

Дивно, що есей не став реальністю в добу ренесансу – людина в добу бароко могла нарешті опинитися наодинці з собою. Але цього не сталося. Стати чимось в літературі есей зміг тільки в епоху модерн. Хоча його продовжували соромитись. В одних країнах думати стало небезпечно, в інших ганебно. Інтелектуал замикався в собі як Степовий Вовк Германа Гессе. Але ці нескінченні блукання в тумані в пошуках неіснуючої Касталії перетворювали есей на прихисток, сховище. Сучасний есей мені нагадує картини Ван Гога – зміст схований в собі, таємниця буття, яко доступна лише обраним, посвяченим. Велемір Хлєбніков у своїх спробах писати есей постійно збивався на хроніки (очевидно йому більш близькі). Двадцяте століття тому так і не могло визнати есей повноцінним – воно потребувало хронік. І тільки хронік. У хроніки перетворювались романи, повісті, мемуари (ви чуєте? Мемуари! Та де і коли ще це бачено!).

Передчасно закінчившись (чи то відійшовши у світ спогадів) у 1991 році двадцяте століття звільнило есею шлях до визнання (здавалось би!). Та де там. Дев’яності роки стали роками постмодернізму, а не есею. І це не дивно. Есей потребує антитезу, супротивника. Комунізм агонізував. Агонізуюча потвора не може бути антитезою для інтелектуала. Хто ж з знав, що агонія комунізму так затягнеться? Світ завис в ілюзії «завершення історії» (і не тому що дев’яності – «фін де сікл» - це вже було. А тому що тому.) Людство в черговий раз насолоджувалось безтурботністю – як в двадцяті роки. Це здавалось апогеєм, вершиною цивілізації яка здатна здолати будь-які проблеми (навіть комунізм подолано, цивілізованість всесильна. Ура!) А це не сприяє розвитку есею. Література йшла не до космічних висот, а в глибину людського я, блукаючи нетрями постмодернізму. Двотисячні не стали одкровенням – лише усвідомленням, що історія триває. Література (і есей в тому числі) були в пошуках. Схоже, доба есею настає тільки сьогодні. Саме зараз. У цю мить. І байка, що нині есей бачиться як перехрестя холодної прози і гарячої поезії. Нині обидві ці доньки Аполлона метафізичні. За есей вже не спалюють на вогнищі і не розстрілюють в підвалах НКВД. Можна хіба що заробити кулю від якогось дуркуватого кілера-дегенерата такого ж тупого як і його господар диктатор…


Примітки:

*  - «Це нічого… нічого…» (нім.) Він це сказав коли в нього влучили кулі терориста Гавриїла Принципа.

** - ніколи не читайте давніх філідів. Розмовляйте краще з деревами.

*** - читайте китайську класику! Як писав Маяковський: «Ніде! Тільки в Моссельпромі!»

История cоздания стихотворения:

0
0


Понравилось произведение? Поделитесь им со своими друзьями в социальных сетях:
Количество читателей: 956

Рецензии

Всего рецензий на это произведение: 15.
Шановний Шоне, Ваші «Сиві етюди» вражають глибиною думки, майстерним володінням Словом))) Нехай Бог дарує Вам міцне здоров'я! З повагою Алла.
2017-05-05 23:35:36
Дякую за розуміння!
2017-05-06 02:54:45
З днем народження, Шоне!
Хай зозуля накує Вам ще багато-багато добрих років.
2016-04-01 09:33:17
Дякую!
2016-04-29 23:29:47
Эстетика, Ваша, Шон, зашкаливает. Истинная культура мысли и языка. Хотелось бы присовокупить к Вашим глубоким размышлениям еще одного гения нашей эпохи. Н.Рерих был также выдающимся эссеистом. В этом жанре у него бОльшая часть прозы - нескощлько сборников. Актуальны на все времена. Даже разместил его эссе "Лихолетье" (на с.1 у себя. Многое объясняет.
С глубоким уважением, Владимир
2016-02-11 19:23:43
Опечатка - несколько
2016-02-11 19:26:02
Спасибо! за такой отзів! Опечатки исправлю...
2016-02-14 14:43:43
Спасибо! Опечатка была в моей рецензии. В Вашем эссе все безукоризненно, на мой взгляд.
С уважением,
2016-02-14 15:33:51
Це просто дивовижно! Вражена! Щоразу , заходячи на Вашу сторіну, Шоне, я просто розгублююсь. Знаєте, нічого подібного я ще не читала ні в кого. Таке враження, ніби поринула не в творчість, а в безмежний океан...Ви глибоко талановита людина. Дуже дякую Вам, любий Шоне! З повагою, Тоня
2016-02-11 17:49:46
Дякую за такий выдгук ы комплыиент! Радий, що моъ твори Вам сподобались!
2016-04-29 23:30:28
Любий Шоне! Я марно витратив час та частку душі, вклавши її у довгу рецензію, яку писав Вам на цей твір. Чи то РС, чи то УПП, не надрукував, не зберіг. На жаль.
А коротко, люблю опинитися на кожній з Ваших сторінок. Для мене було б за щастя тримати у руках Вашу збірку творів. Ви дуже цікава людина, справжній інтелектуал, талановитий, не схожий ні на кого, Поет та письменник. І Ваші "Сиві етюди" достойні шани й уваги.
2015-11-02 07:52:17
Моя книжка вийшла друком в Україні. Я міг би попросити своїх друзів в Україні вислати Вам мою книжку. Потрібно лише адресу - куди надіслати книжку. Звичайно, вкажіть приватним листом. Можна написати на е-мейл: [email protected]
2015-11-16 02:54:58
Милий Шоне, Ви, як завжди на висоті. І оці Ваші роздуми про літературу і її місце в серці митця і сучасному житті мені зрозумілі, та не кожен пише серцем. Зараз, здебільшого, пишуть розумом, та й то, якщо він є. Сумна доля справжнього митця. Добре, якщо його зрозуміють хоч би після життя.
2015-08-04 19:31:03
Дякую за розуміння моїх творів!
2016-04-29 23:31:24
Дуже цікаві роздуми. Дякую за повчальний твір.
2015-07-15 22:19:28
Дякую за відгук!
2016-04-29 23:30:57
Вітаю, Шоне! Вдячна за науку. Під впливом Ваших творів сьогодні побувала ВДОМА, в спогадах... І сходу, в сльозах народився вірш "Тут". Здоровенькі були!
2015-07-12 23:25:38
Дякую за відгук! Яке складне поняття ВДОМА.... Воно має дуже багато значень....
2015-07-13 02:40:00
Саме так, як у моєму вірші — "Две Родины", небесная с земною"... !
2015-07-14 08:39:34
Ці думки дуже великі у значенні своєму, дуже вагомі у сприйнятті, щоб проста жінка могла розуміти їх глибину і важливість і висловити якусь свою точку зору. Але я пам'ятаю історію життя Хвильового, мені добре відоме його слово, - і я трошки знаю про життя Сората, щоб розуміти: за твоє слово, за висловлене слово може бути (і є!) ціна від тих, кому ти його говориш. Значить, воно буває дорожчим за саме життя? І таким важливим у житті? І вже заняття літературою - то не стільки вправи у вишуканій словесності, пусте знаходження нових форм, троп, прийомів, скільки потреба самого життя побачити себе у такому дзеркалі...
2015-03-14 10:26:20
Дякую за розуміння моїх творів!
2016-04-29 23:31:56
Дякую, Шоне, за цікаву і потрібну інформацію. З повагою.
2014-05-23 11:09:37
Дякую за відгук! Це есей - літературний твір.... Роздуми мої... Не знаю чи можна це назвати "інформацією"... Хоча ми живемо в інформаційному суспільстві...
2014-05-23 13:32:58
Дякую за Ваші роздуми,за мислення!!! Ви - щирий,а це головне,Ви - українець!!!!!!!!!! З повагою і шаною,Грета.
2013-08-11 01:10:46
:-))) Такий собі ірландський українець. Чи то український ірландець...
2013-08-11 21:12:06
Меня злит в поэтах не столько "конвейерность" и безликость миллионов нашлёпанных творений, сколько почти тотальное неуважение к языку. В наших головах даже частично не заложено, как у японцев, что культура речи и письма - часть культуры самого конкретного человека и нации в целом. Суржик, элементарная безграмотность, выкручивание речи в жалких попытках оригинальничать. Языковая ситуация в Украине просто ужасна, "носители языка" (поэты, по определению должны быть) не знают ни русского, ни украинского. Но самое страшное, повторюсь, не это. Не заботит, не имеет значения, не волнует, не интересует речь...
2013-08-09 21:25:48
Дякую за відгук і цікаві думки.....
2013-08-09 23:40:49
Глубоко... с болью от разряженного воздуха высоты, а внизу?...внизу лежит современный мир в прахе и тьме ...тварного и материального, духа наживы, духа выживания, духа сомнительных прав, но не Духа свободы, не Духа Святого ...



С ув.

Дюйм
2013-08-09 21:07:15
...обращусь к Книге Книг, мне кажется Апостол дает ответ на скрытый вопрос поставленный Вами в вашей статье:

12 Ибо, судя по времени, вам надлежало быть учителями; но вас снова нужно учить первым началам слова Божия, и для вас нужно молоко, а не твердая пища.

13 Всякий, питаемый молоком, несведущ в слове правды, потому что он младенец;

14 твердая же пища свойственна совершенным, у которых чувства навыком приучены к различению добра и зла.

[Евр 5:11-14]

...мне кажется в этом и есть ответ - отвергшие Христа отвергаю прежде всего истину, а в конечном итоге и Дух...становясь малыми детьми в разуме и в слове, не различая уже где добро, а где зло ...на это нужно время и исправление ни одного поколения людей, их мозгов и душ пока придет час и плод сознания вызреет в Духе ...правды, любви и свободы
2013-08-09 21:25:12
Спасибо! Ваши отзывы всегда содержательны.
2013-08-09 23:39:27
Серьёзная, интересная статья, в которой автор пытается

дать путь развития слова и литературы от древности

до наших дней, правильно определив постмодернизм

90-х и последующих лет. На мой взгляд опасный путь

ухода от действительности в герметизм и метафоризм.

Удачи и здоровья.
2013-08-09 20:38:22
Спасибо за отзыв и интересные мысли по поводу моих размышлений....
2013-08-09 23:38:42
Шоне, Ви більше українець, ніж більшість українців. Хороша назва для Вашої книги. Дякую за ретроспективу - збуджує думки і свідомість.
2013-08-09 17:28:36
Дякую за відгук! Я просто люблю думати і писати як думається.... :-)
2013-08-09 23:37:56

Оставлять рецензии могут только участники нашего проекта.


Регистрация


Рейтинг произведений


Вход для авторов
Забыли пароль??
Регистрация
Рекомендации УПП
В прямом эфире
Горбатого навіть Війна не виправить!
Рецензия от:
Всеволод
2024-04-26 19:35:43
Дякую, буває й таке
Так це лихо , а ле все ж якщо вже спромоглися покупляти квартири...
Біженці , це ті , на мою думку , хто і закутку раді
Рецензия от:
Тимошенко Олександр
2024-04-26 19:23:24
Який гарний вірш!
Єдине- слово сходе замініть на сходить.
І більше я не бачу недоліків. Дякую щиро!
Рецензия от:
Леся Леся
2024-04-26 18:35:23
На форуме обсуждают
Люблю рок-музику. Люблю слухати Фреді Меркурі. Обожнюю  Believer.

Людмила Варавко, дякую вам за "тепло душі". 

Я неадекватна людина, т(...)
Рецензия от:
Омельницька Ірина
2024-04-25 11:58:28
Most Popular Rock Songs On YouTube
1 Passenger | Let Her Go 3.7B
2 Imagine Dragons – Believer 2.6B
3\4 The Chainsmokers & Coldplay - Something Just(...)
Рецензия от:
Серж Песецкий
2024-04-23 23:49:15
Все авторские права на опубликованные произведения принадлежат их авторам и охраняются законами Украины. Использование и перепечатка произведений возможна только с разрешения их автора. При использовании материалов сайта активная ссылка на stihi.in.ua обязательна.