Програміст, а ще трохи римую

Автор: Том де Кет
Тема:Философские стихи
Опубликовано: 2023-06-02 01:44:22
Автор не возражает против аналитического разбора и критики в рецензиях.

Революція Коперника

Так, звісно, образ*... Бо, щоб хоч би просто жити,
Племінник князя Церкви** інші справи мав:
Навчатися, й зайняти місце серед свити –
Було на ньому купа господарських справ.

Зірки – то для душі. Було ще і ліка́рство,
І поміч дядькові... То ж хліб дарма не їв.
Ще й клопоти війни, бо крижаки́-лица́рство
У Вармії*** бажали буть за хазяїв.

В новім календарі тоді була потреба,
До різних церква дослухалася думок.
Коперник**** зміг й нову модель будови неба,
Й присвяту Папі записати до книжок.

Коперник Сонце помістив у центрі світу,
Земля ж вважалась однієї із планет.
Стривожило це дуже церкву пиховиту,
Але ідея вже звільнилась із тенет.

З'явились Галілео, Бруно, Кеплер, Ньютон
Й смілива думка: Всесвіт більше, ніж Земля.
Та почалось у мі́зках все великим струсом –
То Революція Коперника була.

История cоздания стихотворения:

* Вірш почав писатися, як експромт до рецензії до вірша "Коперніку ніхто не вірить..." ( https://www.stihi.in.ua/avtor.php?author=48652&poem=226475 )
** Микола Коперник доводився племінником тодішньому князю-єпископу.
*** Вармія - князівство-єпископство у складі Тевтонського ордену, що спочатку отримало автономію, а потім стало васалом польської корони. Тевтонський орден довго намагався повернути князівство собі.
**** Для польського "Mikołaj Kopernik" таки знайшов правило. Український правопис від 22.05.2019, § 144 "Слов’янські прізвища та імена": "{...} У польських, чеських і словацьких прізвищах "і" передається: {...} через "и" після шиплячих і в суфіксах -ик, -ицьк-, -ич (-евич, -ович): Бжозович, Козицький, Конопницька, Коперник{...}"

3
0


Понравилось произведение? Поделитесь им со своими друзьями в социальных сетях:
Количество читателей: 158

Рецензии

Всего рецензий на это произведение: 8.
Коперник просто читав Біблію.
Де ясно написано :" И повесил землю ни на чём". Там цікаво про творіння всесвіту говориться.
Багато великих вчених світу були людьми віруючими : Ломоносов, Піфагор, Ньютон, Мендилеєв,ін.
А від нас це старанно приховували в школах та Вузах.
Так спокійніше було владі : Бога не має, Суду не буде, живіть ,як хочете , поклоняйтеся людині- ідолу.
Благословінь автору !
2023-08-08 16:38:59
Крім Біблії була ще в світі й Церква,
Що знала, як тлумачить те Писання.
Велика то була самопожертва –
Незручні ставити отцям питання...
Коперник же лише пропонував
Новий математичний апарат.
Так для репресій не було підстав...
Ідеї ж не спинив і жар багать,
Хоча учений люд до інших звик,
А натовп вив на площі: "Єретик!"

Дякую за відгук
Успіхів, натхнення, а головне – здоров'я та миру Вам та Вашим близьким!
2023-08-09 01:22:33
Грамотно.
Колись і про сучасні революції напишуть люди.
Дякую.
2023-06-18 19:12:48
«У {такі-то} роки за загальнолюдським календарем (на початку III тисячоліття за християнським літочисленням) та північній території Великого Континенту, що нещодавно належала одній з останніх імперій, йшов процес звільнення від її тоталітарного надбання. Але молоді держави, що утворилися, відрізняла прекраснодушність: вважалося, що розбіжності можна вирішити мирно на шляху спільного процвітання. Скориставшись ситуацією, найбільш реакційні сили однієї з цих країн, цинічно привласнивши собі все, що можна було назвати хорошим у спадщині зниклої імперії (та взявши найбільш мерзенне й руйнівне, що було в її арсеналі), почали процес "збирання земель", перетворюючи на купи щебеню міста́ на своєму шляху {...}»
Десь так?
2023-06-18 22:34:20
Ні. :-)
Наприклад, відкриття бозону Хіггса
або штучне вирощування ембріонів людини.
2023-06-18 22:50:13
Вгадувати, що через півтисячі років будуть вважати значним у сьогоднішніх здобутках науки – на те мого пророчого дару не стане. А от вгадати з четвертинки на половинку початок абзацу на якомусь з аркушів (чи який у них носій там буде) посібника по соціальній історії – то й можна. Хоча все одно – хто перевірить?
2023-06-19 00:29:31
Сьогодні теж " коперників " не люблять ))
Дякую ,Навзаєм
2023-08-09 09:37:01
Цікаво

Оценки по стихотворению:
Ритм: 5
Размер: 0
Рифма: 0
Метафоричность и целостность образов: 0
Эмоциональное воздействие: 0
Глубина мысли и точность логики: 0
2023-06-18 19:01:13
Дякую. Заходьте ще!
2023-06-18 21:50:46
Вдумчиво! Понравилось! +1
2023-06-18 18:42:57
Так, не вірш вийшов, а біографічна довідка Але це, скоріше, реакція на початковий вірш (Робер Лану, "Коперніку ніхто не вірить..." ) і на ту плутанину, що є з цього приводу у інтернеті. Бо в одну купу звалили і Коперника, і Галілео, і Бруно... Коперник прожив хороше життя – жаль, сім'ї не створив. Активно працював на створення польської національної держави у протистоянні з Тевтонським орденом, хоча сам, скоріше за все, у побуті послуговувався німецькою.
Дякую, що заглядаєте!
2023-06-18 21:50:10
Ну, Сашко Гарматний теж у побуті не росмовой спілкувався...
2023-06-20 13:31:54
Якщо хтось на костер не піде добровільно, до інших полум'я просунеться повільно
2023-06-03 10:13:25
А піде добровільно, так спільнота
розважиться, бо їй завжди охота.
Бабуся добра ще й додасть дровець,
На вогнищі б не мерзнув пожилець...
2023-06-03 16:44:18
«З'явились Галілео, Бруно, Кеплер, Ньютон
Й смілива думка: Всесвіт більше, ніж Земля.»

Уся ця шайка не зуміла перемогти Птолемея за точністю розрахунків. Щодо сміливої думки: «Ви дійсно вважаєте, що у Птолемея Всесвіт менше за Землю?»
2023-06-02 05:44:20
Вибачаюся, але вести дискусію на рівні емоційного визначення опонентів системи Птоломея як "шайка" навряд чи має сенс.
Точність розрахунків за Птоломеєм була достатньою для спостережень неба неозброєним оком. Та й то доводилося додавати все нові й нові епіцикли. А з появою телескопа пальму першості отримала геліоцентрична система з подальшим її розвитком (відкриття Галактики, Метагалактики)...
У результаті термін "епіцикл" став синонімом ситуації, коли помилково визначено центр відліку координат. Можна рахувати й з епіциклами, але для більш точних розрахунків доводиться вводити більше поправок, додаткових епіциклів.
За Птоломеєм фізично у порівнянні зі сферою нерухомих зірок Земля може вважатися точкою. Але точкою центральною й унікальною. З появою системи Коперника у цій філософії з'явилася тріщинка: Земля – одна з планет, що рухаються навколо Сонця. А далі й Сонце стало рядовою зіркою, й наша Галактика не унікальною...
2023-06-02 16:55:42
https://naukovedenie.ru/PDF/21TVN515.pdf

2023-06-02 17:02:29
Ще раз вибачаюся... Ви пропонуєте вірити чи ні одній з пропонованих точок зору. Одначе залишуся я на офіційній. Споглядання викидів інформаційного шуму у Інтернеті наводить на висновок, що існує значний прошарок "дослідників", котрим просто подобається потролити офіційну науку. Наводиться купа доказів на користь теорії пласкої Землі, існування велетнів-інопланетян-рептилоїдів, ядерної війни у XIX віці...
Так що вважайте мене закостенілим ретроградом: не вірю. А що таке помилка у виборі точки відліку, знаю з власного досвіду. І досвід підрахунку суми рядів теж маю. А от ні часу, ні бажання перевіряти власними розрахунками астрономічні викладки послідовників різних шкіл не маю

А коли до науки домішується політика, і взагалі неприємний осад лишається.
Коперником я зацікавився саме з мовознавчої точки зору – як вірно писати прізвище. За українським правописом у версії від 22.05.2019 вірно саме "Коперник".
Та вірш Робера Лану опубліковано 2017-01-12. А в ті часи йшла активна дискусія. Скажімо, Ірина Фаріон писала: "Польські, сербські, чеські імена ми не адаптовуємо до українського правопису, тому що політично ми від них дистанційовані." Правда, тут підхід скоріш політичний, ніж мовознавчий, бо лінгвістами зазвичай вживається принцип: пишемо українською так, як чуємо іноземною. Тобто складачі новітнього українського правопису вважають польську, чеську та словацьку мови близькоспорідненими до української, й тому́ пішли на адаптацію прізвищ, що походять з цих мов.
І що робити ? Мені до душі написання "Копернік", але буду писати "Коперник", бо такі зараз правила.
2023-06-02 17:52:39
З правописом проблема зрозуміла, у кінці минулого тисячоліття бухгалтери плакали від мого прізвища. Вони давали данні у пенсійний фонд, а звідтіля їх повертали через те, що прізвище написано з помилками «Новіков». Вони робили ксерокопії паспорту, довідки з налогової, але в пенсійному фонді стояли на ....
2023-06-02 19:07:20
Перепрошую «.. з податкової,…»
2023-06-02 19:10:23
Так, податківці – то страшні люди. У часи гіперінфляції я займався написанням програми для розрахунку заробітної плати й уважно слухав дебати з цього приводу, що транслювалися по радіо. Конкурували дві точки зору: фіксованих пільг (податкової) та пропорційної системи (якихось інших економістів). У Верховній Раді перемогла остання, і я радісно її запрограмував. Та прийшла перевірка з податкової і мені кажуть – не так твоя програма податки бере. Виявилося, що податкова своїм підзаконним актом перекреслила всі ті дебати, і навіть не словами – числовим прикладом. "Взяв під козирок", запрограмував за прикладом. І півтора роки рахували за ним, поки хтось у Києві на податкову у суд не подав і не довів, що вони рахують невірно. Ті скоригували свій числовий приклад (але дрібку зайвини, що перебрали в пенсійний, людям не повернули). Стали рахувати за Законом, а я затямив науку: для простих смертних податківці завжди праві.
2023-06-02 21:52:43
Ой, за спогадами про ПФУ й не написав.
Незрозуміло, чому вони до Вас причепилися. Певно, свою базу (реєстр ДРФО ДПА) виправляти не бажали, бо за помилки в ній працівників ПФУ по голівці не гладили... А для них те прізвище й значення не має – людина існує в базах даних як ідентифікаційний код, що формується на підставі дати, місця народження та статі...
2023-06-02 22:07:39
Я погано перемкнув розкладку брижів мозку і набрав «довідку з налогової», ось і виправив « з податкової».
А проблеми були з пенсійним фондом, їм ні паспорт, ні довідка з податкової з прізвищем «Новіков» нічого не доводили.

2023-06-02 22:11:59
Що поробиш – суржик у голові сидить... Я теж набрав "у XIX віці", хоча краще б "столітті" чи "сторіччі".

А чому в ПФУ не бажали виконати елементарне й обґрунтоване коригування (люди прізвища частенько змінюють, особливо жінки) – то загадка. Можливо, привід "помилка вводу" впливав на їх премію...
2023-06-02 23:48:41

Оставлять рецензии могут только участники нашего проекта.


Регистрация


Рейтинг произведений


Вход для авторов
Забыли пароль??
Регистрация
Рекомендации УПП
В прямом эфире
"Приборкаєм ворожий, звісно, сказ,
Посадимо на те́рен - згинуть враз,
Колючок волі є чимало."
Рецензия от:
Галина Шибко
2024-04-27 22:46:39
Вірю, що так і буде. Дякую.
Рецензия от:
Галина Шибко
2024-04-27 22:44:17
І картина гарна, і вірш чудовий. Дякую.
Рецензия от:
Галина Шибко
2024-04-27 22:42:17
На форуме обсуждают
Люблю рок-музику. Люблю слухати Фреді Меркурі. Обожнюю  Believer.

Людмила Варавко, дякую вам за "тепло душі". 

Я неадекватна людина, т(...)
Рецензия от:
Омельницька Ірина
2024-04-25 11:58:28
Most Popular Rock Songs On YouTube
1 Passenger | Let Her Go 3.7B
2 Imagine Dragons – Believer 2.6B
3\4 The Chainsmokers & Coldplay - Something Just(...)
Рецензия от:
Серж Песецкий
2024-04-23 23:49:15
Все авторские права на опубликованные произведения принадлежат их авторам и охраняются законами Украины. Использование и перепечатка произведений возможна только с разрешения их автора. При использовании материалов сайта активная ссылка на stihi.in.ua обязательна.